Street Workout je rýchlo rozširujúci sa svetový trend medzi pouličnými športmi. Jeho prvotné základy pochádzajú z kalisteniky, čo je najstaršia metóda posilňovania a cvičenia s vlastnou váhou. História nám ukazuje, že bojovníci, ktorí vykonávali kalisteniku, mali nadľudskú silu, perfektné telo, skvelú kondíciu a vytrvalosť.

Základy kalisteniky sa stále využívajú napríklad v gymnastike, v špeciálnych jednotkách v armáde a v mnoho ďalších športoch.

Dnešný Street Workout pochádza z Ameriky, konkrétne z okolia mesta New York. Preslávili ho ľudia z chudobnejších častí mesta, ktorí si nemohli dovoliť navštevovať drahé fitness centrá a teda začali cvičiť vonku, na ulici, v parkoch, na basketbalových ihriskách alebo na
ihriskách pre deti. Používali pri tom všetko náradie, čo bolo okolo nich prístupné. Časom ľudia prišli na to, že za pomoci kalisteniky si dokážu vybudovať funkčné pevné svalstvo a estetickú postavu. “Mekkou” street workoutu sa považujú okrajové časti mesta New Yorku
ako Brooklyn, Bronx, Harlem odkiaľ poznáme aj prvé street workoutové a freestylové videá. V tej dobe len málo ľudí verilo, že za pomoci rôznych preliezačiek, tyčiek a hrázd si niekto dokáže vybudovať svalstvo a silu.

Postupom času sa Street Workout rozšíril po celom svete. Objavuje sa stále viac správ a videí, že kalistenika pomáha ľuďom zbaviť sa nadbytočných kíl a mení ich životy.

Každý rok, mesiac či týždeň, má kalistenika/street workout stále viac a viac nadšencov a fanúšikov. Ľudia, ktorí našli záľubu v tomto druhu pohybu, sa stretávajú na rôznych súťažiach, mítingoch, vystúpeniach a workshopoch. Najkrajšia a najlepšia stránka kalisteniky/street workoutu je, že to môže robiť absolútne každý! Respektíve každý, kto má pevnú vôľu a trochu vášne pre šport. Výsledky sa dostavia časom! Čím tvrdšie a múdro človek trénuje, tým ďalej sa posunie.

Tak poď do toho! Na obidvoch zastávkach VIBE festivalu máš jedinečnú príležitosť vyskúšať si Street Workout. Ako sme už viackrát avizovali, našim cieľom je spájať kultúry, a tento druh pohybu/športu do nášho programu rozhodne patrí! V Námestove budeš mať možnosť cvičiť prípadne zasúťažiť si v priebehu piatkového denného programu a na Zemplínskej šírave bude Street Workout k dispozícií obidva dni! Všetko bude samozrejme prebiehať pod dohľadom skúsených a šikovných trénerov. Či už Street Workout poznáš, alebo si ho ešte nikdy ani neskúsil/a, určite si príď rozšíriť obzor! Na VIBE sa nebudeš nudiť ani počas dňa, my sa už nevieme dočkať!