V úvode tohto článku by sme vám radi priblížili a objasnili niečo málo o vzniku skateboardingu.

Skateboarding vznikol v Kalifornii, na východnom pobreží USA. Kalifornia bola odjakživa raj surferov, ktorí približne od 40-tych rokov riešili, ako by sa dal pohyb na surferskej doske napodobniť „na suchu“. V roku 1950 zaznamenávame pomalé začiatky a to konkrétne vďaka
Sidewalk Surfers. Skúšali totiž pripevniť na dosky vyrezané do tvaru surfu podvozky z kolieskových korčuli a tak sa zrodil prvý skateboard. Začiatkom 60-tych rokov prichádzajú na scénu prvé sériovo vyrobené skateboardy. Taktiež sa začínajú usporadúvať závody v slalome a aplikujú sa v ňom surfové triky. Tak ako rýchlo prišlo, tak zrazu od 1965 záujem o skateboard totálne upadal a ako šport odišiel do úzadia. 5 rokov neskôr prichádza opätovný boom a v roku 1972 sa objavuje revolučný vynález – polyuretánové kolieska. Záujem o skateboarding opäť narastá a k základným skateboardingovým disciplínam sa pridal skok.

80-te roky priniesli popularitu v jazde na ulici tzv. street skating. Tiež sa rozmáha freestylový skateboarding, ktorý je stále populárny vďaka priekopníkom ako Rodney Mullen, venujúci sa tomuto športu od 10 rokov. Vďaka nemu dnes poznáme rôzne základné triky moderného
street skateboardingu, ktoré vymyslel práve on. Jazda z kopca a carving sú do dnes 2 najzákladnejšie pohyby predvádzané na skateboarde.

90-te roky až po súčasnosť už patria ku konečnej forme skateboardu a skateboardovania. 2004 je rokom kedy sa začal uznávať Go Skateboarding Day partiou skateboardingových firiem s účelom propagácie skateboardingu. A čo so skateboardingom bude ďalej? Objaví sa na Olympiáde 2020 a taktiež na VIBE!

Tak si to zhrňme – skateboarding vznikol na ulici a bol od začiatku spájaný s pouličnou kultúrou, preto ho vnímame ako súčasť Vibe festivalu. Je to pre obe strany spojenie príjemného s užitočným. Hip-hop a skateboarding jednoznačne idú k sebe, preto sme veľmi radi, že sa naše cesty spojili a dokážeme tak na VIBE fest pritiahnuť aj priaznivcov adrenalínových športov.

Na VIBE feste môžeš byť tiež súčasťou oficiálneho otvorenia skateparku v Námestove a Slovenského pohára v skateboardingu 2019 (+ USA jazdci!) Tak si to nenechaj ujsť a už 6.6.2019 na Orave skate-uj od rána do večera!

Pre viac info čítaj článok – Orava s účasťou USA