Beatbox sa po prvýkrát začal objavovať v americkom New Yorku a to vo svetoznámych štvrtiach Brooklynu a Bronxu. Bolo to niekedy okolo roku 1975 – 1980, kedy členovia vtedajšej bandy The Fat Boys predviedli prvú unikátnu show svojimi ústami.

Beatbox k hip-hopovej komunite rozhodne patrí! Beatboxera Marteza, ktorý je pravidelnosťou vo VIBE show tento druh umenia stiahol v 13 rokoch a snaží sa ho šíriť po Českej a Slovenskej republike. Martez je motivovaný ťahať tento druh žánru do povedomia a darí sa mu to už 7 rokov. Na druhej strane opisuje, aký feedback od hudby celkovo dostáva a tým je obrovská energia. Vďaka spolupráci s Kalim nastala možnosť po prvýkrát vystúpiť na VIBE a spoznať sa s chalanmi z Nahodsa. Beatbox bol tým pádom súčasťou VIBE festivalu od prvého ročníka a komunita festivalu sa zas o niečo rozšírila. To je predsa cieľom celej VIBE myšlienky a preto to považujeme za značný úspech. Každá nová súčasť festivalu nás vždy extrémne teší, keďže sa tým posúva vyššie samotný druh umenia aj VIBE celkovo.

Z pohľadu Marteza, zástupcu beatboxu, už tento žáner nie je tak aktívny ako býval a celá beatbox scéna má nejaký ,,svoj svet“, od ktorého sa trošku vzdialil a zostal pri tom, kde to vzniklo – a to bol Hip Hop. Vyjadril názor, ktorý pre neho dáva zmysel, a to že beatbox môže
byť súčasťou hip-hopovych festivalov a patriť k tejto kultúre. Odkazuje tiež, že sa o tom môžete presvedčiť a doraziť na obe zastávky Vibe Festivalu – na Oravu aj na Šíravu. Martez vám priblíži čo je beatbox a predvedčí vás, že tento žáner má stále blízko k tejto kultúre.
Samozrejme oceňuje akýkoľvek nápad, podnet a chuť dať si s ním jam a niečo sa vzájomne priučiť! (o Martezovi si môžete prečítať viac tu)

Týmto pádom má beatbox v rámci VIBE festivalu dôležitosť pre ľudí, ktorí sa s ním ešte nemali možnosť stretnúť, aj pre aktívnych beatboxerov. Beatbox bude taktiež súčasťou finálového tanečného battle a my sa už nevieme dočkať. Vy tiež nie? Vidíme sa na VIBE!